Southern 1st International Chess Championship 2015
Final ranking
age group F06
Rank Name Type Pts Place
348 Thehara T Vakeesan Galagedara F06 3 First
380 Minudi Devindi Ranasinghe F06 3 Equal First
394 P.H Vishoda Vidudarani De Silva F06 2 Third
age group F07
Rank Name Type Pts Place
302 B S Samaranayaka F07 4 First
329 T Suheli H Fernando F07 3 Second
331 Kankani Gamage Yashali Archana F07 3 Equal Second
332 S Nisindi Gamage F07 3 Equal Second
age group F08
Rank Name Type Pts Place
249 A G Usara Insari F08 4 First
272 A G J Avarjana Akuratiya F08 4 Second
277 P W Gagani Gaveshi Wickramarathne F08 4 Equal Second
283 D K Savindi Thidasn Dolamulla F08 4 Equal Second
308 K V G Kemindi Hesanga F08 4 Equal Second
age group F10
Rank Name Type Pts Place
124 Thenugi Dilanya Jayasinghe F10 5 First
162 M W Thenumi Seneka F10 5 Second
188 Miyuni Thisanya Jayasinghe F10 5 Equal Second
age group F12
Rank Name Type Pts Place
Asani Sankalpana Weerasinghe F12 6 First
T H D Niklesha Tharushi F12 6 Equal First
W V Rashini Kaveesha F12 5 Third
W A Sachini Hansi Jayathilaka F12 5 Equal Third
119 L Hirunima Kariyawasam F12 5 Equal Third
age group F15
Name Type Pts Place
50 Roshell Nathasha Askey F15 6 First
68 W P Darsha F15 6 Equal First
71 S Nevinka De Sil Kanakarathne F15 6 Equal First
81 H M H Janandani Abeysinghe F15 6 Equal First
84 K G Nethmi Apoorwa F15 6 Equal First
age group U06
Rank Name Type Pts Place
304 Tharuk Nimsitha U06 4 First
319 D.B Thinura Mandil U06 3 Second
324 T H D Thisarindu Induwara U06 3 Equal Second
age group U07
Rank Name Type Pts Place
270 Disara Thennakoon U07 4 First
298 Lithum Chithruka Masakorala U07 4 Equal First
323 Yadeesha Rushmane Dissanayaka U07 3 Third
328 D W K Hettiarachchi U07 3 Equal Third
age group U08
Rank Name Type Pts Place
191 T D Wickramarathne U08 5 First
209 S L Lalindu Sathmina U08 4 Second
281 W A Thathsara Navodya U08 4 Third
282 M H G Rupasinghe U08 4 Equal Third
289 M S Anuk Perera U08 4 Equal Third
297 S M I Sasindu Sooriyanayaka U08 4 Equal Third
307 S S P Gamage U08 4 Equal Third
age group U10
Rank Name Type Pts Place
38 M Thisal Manjith Piyumantha U10 6 First
70 W M G Iru Kumarasiri U10 6 Second
82 Lisara Kodithuwakku U10 6 Equal Second
age group U12
Rank Name Type Pts Place
14 Ranindu Dilshan Liyanage U12 7 First
69 Himsara Kodithuwakku U12 6 Second
75 Vimukthi Prathap Deraniyagala U12 6 Equal Second
80 Malan Pathirana U12 6 Equal Second
age group U15
Rank Name Type Pts Place
11 Prasanjith Chanak Lorensuhewa U15 7 First
16 D R Naotunna U15 7 Equal First
36 Raveen Nimesh Askey U15 6 Third
46 A H N D Aldeniya U15 6 Equal Third
rating between 0 and 1000
Rank Name Type Pts Place
77 Chamath Srinika   6 First
97 K D Suranjith Asanka   5 Second
121 N W A Baratha Yomal U10 5 Equal Second
rating between 1001 and 1299
Rank Name Type Pts Place
44 Linal Sanuja Udugampola U15 6 First
55 N D S Kodikara U15 6 Second
64 Chamath Pramodya Lorensuhewa U15 6 Equal Second
67 K Y Sasmitha Upananda U15 6 Equal Second
74 R L Lakith Navodya U15 6 Equal Second
79 P Kavinda Mendis U15 6 Equal Second
85 Sahan Ignatius U15 6 Equal Second
rating between 1300 and 1599
Rank Name Type Pts Place
19 Iraja Abhimanyu   7 First
24 H Niruksha Akshith Sandeepa U15 6 Second
30 H M S S A Herath   6 Equal Second
32 C S Kumarawadu   6 Equal Second
39 D A Viraj Darshana Gunarathna   6 Equal Second
41 Nuran Lakshitha N Ranawaka U15 6 Equal Second
42 K C Kaushitha Silva U15 6 Equal Second
43 M Sachithra Wimalasuriya U15 6 Equal Second
rating between 1600 and 1799
Rank Name Type Pts Place
13 W.A. Hansana Malhara U15 7 First
15 Kumara K P Sisira   7 Equal First
20 H H Sasindu Lakshitha   7 Equal First
21 V K Kodikara   7 Equal First
rating between 1800 and 1999
Rank Name Type Pts Place
12 Gihan De Silva   7 First
17 Asela Prabajith   7 Equal First
18 Harsha Madushanka   7 Equal First
Special Thanks to Mr.Pavithra Athukorala