"3rd
Dhamso" International Chess Festival - 2013 |
|
|
" The Siyawasa
Edition " |
|
|
Organizer(s) : Mr.
Malith Akalanka, Dharmasoka College Old Boys Chess Association |
|
Tournament Director
: Mr. Chamin Denis Livera |
|
Chiefarbiter : Mr.
Luxman Wijesuriya(IA) |
|
Arbiter : Mr.
Pradeep M.A.(IA), Mr. Malith Akalanka(FA), Mr. Dayal Siriwardena(FA), Mr. K D
Pavithra D Athukorala |
Town : Dharmasoka
College, Ambalangoda, Sri Lanka |
|
Rating-Ø : 1221 |
|
Date : 2013/02/21 To
2013/02/25 |
|
|
Final Ranking |
|
|
age group F08 |
|
Rank |
SNo. |
|
Name |
Pts |
Category |
Place |
|
178 |
162 |
|
W V Nethumi Dilanya |
4½ |
Under 08 Girls |
Champion |
|
202 |
202 |
|
Nisansa Hansali Jayasundara |
4 |
Under 08 Girls |
1st Runner Up |
|
254 |
205 |
|
Omaya Tashi Jayatilleke |
3½ |
Under 08 Girls |
Equal 3rd |
|
263 |
353 |
|
H P Sayuni Chamathna Weerasiri |
3½ |
Under 08 Girls |
Equal 3rd |
|
|
age group F10 |
|
Rank |
SNo. |
|
Name |
Pts |
|
82 |
99 |
|
Mounika Akshaya Bommini |
5½ |
Under 10 Girls |
Champion |
|
100 |
98 |
|
T H D Niklesha Tharushi |
5 |
Under 10 Girls |
Equal 2nd |
|
117 |
213 |
|
Vinumi Vidara Jaysenthuliyane |
5 |
Under 10 Girls |
Equal 2nd |
|
149 |
136 |
|
H K T Dewnethmie Dahampriya |
5 |
Under 10 Girls |
Equal 2nd |
|
|
age group F12 |
|
Rank |
SNo. |
|
Name |
Pts |
|
68 |
345 |
|
S Manikya Vithanage |
6 |
Under 12 Girls |
Champion |
|
94 |
175 |
|
Sasika M W Goyumi |
5½ |
Under 12 Girls |
Equal 2nd |
|
95 |
116 |
|
G P Y Wijesuriya |
5½ |
Under 12 Girls |
Equal 2nd |
|
|
age group F15 |
|
Rank |
SNo. |
|
Name |
Pts |
|
81 |
95 |
|
U G K Gayathmie |
5½ |
Under 15 Girls |
Champion |
|
90 |
290 |
|
T M Janudi Rodrigo |
5½ |
Under 15 Girls |
Equal Champion |
|
91 |
251 |
|
Nadeeshani Thakshila Jayathilaka |
5½ |
Under 15 Girls |
Equal Champion |
|
96 |
298 |
|
Wayuni Vinara Samarasinghe |
5½ |
Under 15 Girls |
Equal Champion |
|
|
age group U08 |
|
Rank |
SNo. |
|
Name |
Pts |
|
190 |
105 |
|
W M G Iru Kumarasiri |
4½ |
Under 08 Boys |
Champion |
|
232 |
137 |
|
U G S T Damsara |
4 |
Under 08 Boys |
Equal 2nd |
|
237 |
124 |
|
Rehan T Arambawela |
4 |
Under 08 Boys |
Equal 2nd |
|
243 |
129 |
|
D S P B Thisum Athsara |
4 |
Under 08 Boys |
Equal 2nd |
|
|
|
|
|
|
age group U10 |
|
Rank |
SNo. |
|
Name |
Pts |
|
77 |
104 |
|
J A K Saranath Nanayakkara |
5½ |
Under 10 Boys |
Champion |
|
124 |
108 |
|
U I Himal Perera |
5 |
Under 10 Boys |
Equal 2nd |
|
126 |
267 |
|
Malan Pathirana |
5 |
Under 10 Boys |
Equal 2nd |
|
135 |
342 |
|
Indusara Vithanage |
5 |
Under 10 Boys |
Equal 2nd |
|
|
age group U12 |
|
Rank |
SNo. |
|
Name |
Pts |
|
65 |
103 |
|
K.T Thisen Thiyasara |
6 |
Under 12 Boys |
Champion |
|
70 |
92 |
|
M Sasith Nipun Piyumantha |
6 |
Under 12 Boys |
Equal Champion |
|
71 |
149 |
|
S S Gayashan De Silva |
6 |
Under 12 Boys |
Equal Champion |
|
|
age group U15 |
|
Rank |
SNo. |
|
Name |
Pts |
|
11 |
71 |
|
Prasanjith Chanak Lorensuhewa |
7 |
Under 15 Boys |
Champion |
|
46 |
79 |
|
Ravindu Hansika Welihinda |
6 |
Under 15 Boys |
Equal 2nd |
|
48 |
64 |
|
Chathupa Induwar Karunarathna |
6 |
Under 15 Boys |
Equal 2nd |
|
52 |
50 |
|
W S Ranmith |
6 |
Under 15 Boys |
Equal 2nd |
|
|
best woman |
|
Rank |
SNo. |
|
Name |
Pts |
|
8 |
11 |
|
M. Rajadharshini |
7 |
Best Woman |
Champion |
|
12 |
34 |
WIM |
S D Ranasinghe |
7 |
Best Woman |
Equal Champion |
|
18 |
25 |
WFM |
J. Rajasurya |
7 |
Best Woman |
Equal Champion |
|
|
rating between 1800
and 1999 |
|
Rank |
SNo. |
|
Name |
Pts |
|
10 |
19 |
|
Lakshitha Randil |
7 |
Rating Category 1800 - 2000 |
Champion |
|
13 |
16 |
|
Grover Sumit |
7 |
Rating Category 1800 - 2000 |
Equal Champion |
|
14 |
27 |
|
Subash Lasitha |
7 |
Rating Category 1800 - 2000 |
Equal Champion |
|
|
rating between 1600
and 1799 |
|
Rank |
SNo. |
|
Name |
Pts |
|
16 |
43 |
|
M N G Jayarathne |
7 |
Rating Category 1600 - 1800 |
Champion |
|
24 |
40 |
|
Thilina Egodage |
6½ |
Rating Category 1600 - 1800 |
Equal 2nd |
|
27 |
47 |
|
L D P Madusanka |
6½ |
Rating Category 1600 - 1800 |
Equal 2nd |
|
29 |
44 |
|
Iraja Abhimanyu |
6½ |
Rating Category 1600 - 1800 |
Equal 2nd |
|
30 |
45 |
|
W M Sandamith |
6½ |
Rating Category 1600 - 1800 |
Equal 2nd |
|
32 |
48 |
|
Bhagya Kusala Yaparathne |
6½ |
Rating Category 1600 - 1800 |
Equal 2nd |
|
34 |
51 |
|
Tiumi Yashora |
6½ |
Rating Category 1600 - 1800 |
Equal 2nd |
|
35 |
52 |
|
Chirath Siriwardena |
6½ |
Rating Category 1600 - 1800 |
Equal 2nd |
|
|
|
|
|
|
rating between 1000
and 1599 |
|
Rank |
SNo. |
|
Name |
Pts |
|
37 |
82 |
|
Theshan Thathsara Wijerathne |
6 |
Rating Category below 1600 |
Champion |
|
62 |
87 |
|
Jayani Heshani Balapitiya |
6 |
Rating Category below 1600 |
Equal Champion |
|
63 |
97 |
|
Damika Anupama Nanayakkara |
6 |
Rating Category below 1600 |
Equal Champion |
|
66 |
85 |
|
Ravindu Ridmal Nanayakkara |
6 |
Rating Category below 1600 |
Equal Champion |
|
72 |
100 |
|
C S Kalansooriya |
6 |
Rating Category below 1600 |
Equal Champion |
|
|
rating between 0 and
999 |
|
Rank |
SNo. |
|
Name |
Pts |
|
38 |
146 |
|
M Nilanga De Silva |
6 |
Unrated |
Champion |
|
40 |
158 |
|
D Kalindu Deshapriya |
6 |
Unrated |
Equal Champion |
|
47 |
120 |
|
B Supun Abiman |
6 |
Unrated |
Equal Champion |
|
67 |
320 |
|
P H M Sudarshana |
6 |
Unrated |
Equal Champion |
|
|
Open |
|
|
|
Name |
Pts |
|
|
CM |
K.N. Gopal |
8 |
Open |
Champion |
|
|
|
Das Abhishek |
7½ |
Open |
Equal 2nd |
|
|
|
Gautam Yogesh |
7½ |
Open |
Equal 2nd |
|
|
|
Bernd Daverkausen |
7½ |
Open |
Equal 2nd |
|
|
CM |
G C Anuruddha |
7½ |
Open |
Equal 2nd |
|
|
WIM |
P. Priya |
7½ |
Open |
Equal 2nd |
|
|
|
T. Gowtham |
7 |
Open |
Equal 7th |
|
|
FM |
Joydeep Dutta |
7 |
Open |
Equal 7th |
|
|
|
J M M P Fernando |
7 |
Open |
Equal 7th |
|
|
|
M A N Danushka |
7 |
Open |
Equal 7th |
|
|
|
Shakthi Ediriweera |
7 |
Open |
Equal 7th |
|
|
|
C Lamahewa |
7 |
Open |
Equal 7th |
|
|
|
L M T I Lansakara |
7 |
Open |
Equal 7th |
|
|
|
Special Thanks to Mr.
Pradeep Mathara Arachchi (IA) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|