National Youth Chess Championships 2008 Colombo District Event

Results

 

Under 08 Boys 40

Champion - Yasith Ashan Samarathunge St. John's College 5/5

2nd - SN Vinod Fernando St. Tomas's Prep. School 4 /5

3rd - CJ Gamage 4/5

4th - KAG Mishan Navodya Isipathana College 4/5

5th - KD Ashen Jayashantha Isipathana College 4/5

6th - Anupama Heart Isipathana College 4/5

 

Under 08 Girls 17

Champion - Ashini Tharushika Kolonnawa Balika Vidyalaya 4/5

2nd - Sulakna Munasinghe Methodist College 3 /5

3rd - Ishani Lakmini Kolonnawa Balika Vidyalaya 3 /5

4th - Tharuka Weerasinghe Dharmapala Vidyalaya, P'pitiya 3 /5

5th - S Swaja Methodist College 3 /5

 

Under 10 Boys 79

Champion - S Mojitha Gunaratne Ananda College 4 /5

2nd - Yoshitha Athukorala Ananda College 4 /5

3rd - Pasindu Herat Ananda College 4/5

4th - Manjula Ariyaratne Royal College 4/5

5th - Ashen Jayawardena Sri Jayawardenapura MV 4/5

6th - Senura Weragala Royal College 4/5

7th - Indika Madawalagama Nalanda College 4/5

8th - EGS Sankalpa Veluwana Vidyalaya 4/5

9th - N. Tharindu Wickramasinghe Nalanda College 4/5

10th - Suvin Nimsara Hewawasam Dharmapala Vidyalaya 4/5

 

Under 10 Girls 47

Champion - Anagi Shakya Kottahachchi Musaeus College 5/5

2nd - Nishakya Senali Bandara ` Anula Vidyalaya 4 /5

3rd - Hasara Wishmi Jayasuriya Musaeus College 4 /5

4th - Piyumi Gunawardena Visakha Vidyalaya 4/5

5th - Thisali Deleka Senavirathna Musaeus College 4/5

6th - JA Dulani K Ranathunga Rathnavali Balika Vidyalaya 4/5

7th - Devin Satma Perera Anula Vidyalaya 4/5

 

Under 12 Boys 70

Champion - KD Tharusha Madushan Nalanda College 5/5

2nd - S Harishman Royal College 4 /5

3rd - Nimantha Saranapala Royal College 4 /5

4th - Tharindu Withanage Asian International School 4/5

5th - Amila Goonarathne Gateway International Schools 4/5

6th - M Deelaka Dickwella Isipathana College 4/5

7th - A Nipun Perera St. Sebestian's College 4/5

8th - Janitha Mendis Nalnad College 4/5

9th - VW Lekamge Mahanama College 4/5

Under 12 Girls 34

Champion - Suwani Gunasekara Visakha Vidyalaya 5/5

2nd - Helaney Wijesuriya Sirimavo Bandaranayake V. 4 /5

3rd - Thilini Niranjala Rupasinghe Anula Vidyalaya 4/5

4th - Tharushika Nadishani 4/5

5th - Udara Rajapaksha Musaeus College 4/5

6th - Oshadee Siriwardena 3 /5

 

Under 14 Boys 50

Champion - Dinuka Elvitigala Royal College 4 /5

2nd - Lahiru Munasinghe Ananda College 4 /5

3rd - Sahan Bakmeewewa Royal College 4/5

4th - Tharindu Ushantha Ranaweera Nalanda College 4/5

5th - Dinushka D Jayasuriya Royal College 4/5

6th - Uvin Madurapperuma Royal College 4/5

7th - Ashen Thilakaratne Thurstan College 4/5

 

Under 14 Girls 18

Champion - Panchali Perera Musaeus College 5/5

2nd - Kalmi Sridewa President's Girls College 4/5

3rd - Amaya Nirmani Abegunawardena Vidura College 4/5

4th - D. Lakshika Palansooriya Dharmapala Vidyalaya 3 /5

5th - Shashikala N Weerasooriya Anula Vidyalaya 3/5

 

Under 16 Boys 20

Champion - Mihiranga Yasiru Dharmapala Vidyalaya 4/5

2nd - Chirath Hettiarachchi Ananda College 4/5

3rd - Yasas Kalana Kuruwitage Isipathana College 4/5

4th - Thesira De Silva Thirstan College 4/5

5th - Kokila Punchihewa Nalanda College 3 /5

 

Under 16 Girls 13

Champion - US Hettikarannagoda Rathnavali Balika Vidyalaya 4/5

2nd - Achini Sewwandi Dharmasena Attygala BMV 3 /5

3rd - Supuni Gunasekera Visakha Vidyalaya 3 /5

4th - Chathuri Karunanayake Musaeus College 3 /5

5th - Nayani Lasanthi Dharmasena Attygala BMV 3 /5

 

Under 18 Boys 13

Champion - Lahiru Siriwardena Ananda College 4/5

2nd - Tharusha Amaratunge Ananda College 3 /5

3rd - Shawn Abeynaiake St. Thomas College 3 /5

4th - Suranga Sasintha Dharmapala Vidyalaya 3 /5

5th - Nalaka Guruge Prince of Wales College 3 /5

 

Under 18 Girls 01

Champion - Suhendrini Yatawara Bishop's College