Sri Lanka Open Chess Championship 2012
Organizer(s) : Chess Federation of Sri Lanka
Tournament Director : Mr. Wijesuriya, Luxman (IA)
Chiefarbiter : Mr. Tissera, Thiwanka (IA)
Arbiter : Mr. Akalanka, Malith (FA), Mr. Dayal Siriwardena, , Mr. K. D. Pavithra D. Athukorala
Town : Magazine Reception Hall,Borella
Rating- : 1384
Date : 2012/06/01 To 2012/06/05
Final Ranking
Age group Under 08 Girls
Rank SNo.   Name   Rtg Type Pts Res. Place
105 119   M D Wonara S Gunathilake F 0 F08 5 0 1st
107 144   K K M Sachintha Kodikara F 0 F08 5 0 1st Equal
177 133   J W K Nisansa Hansali Jayasundara F 0 F08 3 0 3rd
178 134   Omaya Tashi Jayatillke F 0 F08 3 0 3rd Equal
Age group Under 10 Girls
Rank SNo.   Name   Rtg Type Pts Res. Place
68 88   Roshell Nathasha Askey F 0 F10 5 0 1st
97 189   T H D Niklesha Tharushi F 0 F10 5 0 2nd
131 125   I M N H Idirisinghe F 0 F10 4 0 3rd
Age group Under 12 Girls
Rank SNo.   Name   Rtg Type Pts Res. Place
37 47   Dilhara Ishini Wickramasinghe F 1616 F12 6 0 1st
89 204   G P Y Wijesuriya F 0 F12 5 0 2nd
100 174   Shalini Ranasinghe F 0 F12 5 0 2nd Equal
Age group Under 15 Girls
Rank SNo.   Name   Rtg Type Pts Res. Place
49 51   Nelunika Methmini F 1556 F15 6 0 1st
54 68   Devni Sathma F 1440 F15 6 0 1st Equal
56 97   B S M T Cooray F 0 F15 6 0 1st Equal
60 120   A A N P Gunawardana F 0 F15 6 0 1st Equal
Age group Under 08 Open
Rank SNo.   Name   Rtg Type Pts Res. Place
80 79   K C Harrikizhan   1283 U08 5 0 1st
102 127   W M G Iru Kumarasiri   0 U08 5 0 2nd
145 142   K G Gimantha Gayasha Kiriella   0 U08 4 0 3rd
150 162   A K A Nisalvin   0 U08 4 0 3rd Equal
153 104   H G S Dilshan   0 U08 4 0 3rd Equal
159 90   A T N Athukorala   0 U08 4 0 3rd Equal
Age group Under 10 Open
Rank SNo.   Name   Rtg Type Pts Res. Place
52 50   H G Denuwan Theekshana   1572 U10 6 0 1st
82 87   Raveen Nimesh Askey   0 U10 5 0 2nd
90 57   Banuka Nimsith Wickramasinghe   1510 U10 5 0 3rd
96 130   R T U Jayasena   0 U10 5 0 3rd Equal
Age group Under 12 Open
Rank SNo.   Name   Rtg Type Pts Res. Place
28 30   Minul Sanjula Doluweera   1771 U12 6 0 1st
30 63   Prasanjith Chanaka Lorensuhewa   1476 U12 6 0 1st Equal
45 55   Chamath Weerasinghe   1523 U12 6 0 3rd
48 62   Achinthya Shamen Kaluarachchi   1479 U12 6 0 3rd Equal
50 53   S R Deegoda   1541 U12 6 0 3rd Equal
58 72   K G Nimesha Shalinda Kiriella   1385 U12 6 0 3rd Equal
59 165   Thaveesha R Paranavidana   0 U12 6 0 3rd Equal
Age group Under 15 Open
Rank SNo.   Name   Rtg Type Pts Res. Place
18 31   C L Jayaweera   1764 U15 7 0 1st
33 42   Supun Dasantha Kuruppu   1644 U15 6 0 2nd
41 58   Pramod Dimuthu Uduwala   1497 U15 6 0 3rd
Best Woman
Rank SNo.   Name   Rtg Type Pts Res. Place
27 16 WIM S D Ranasinghe F 1878   6 0 1st
29 39   Manisha Suchini Gunaratne F 1674 F15 6 0 1st Equal
35 24   B G D Umesha F 1836   6 0 1st Equal
Unrated Category
Rank SNo.   Name   Rtg Type Pts Res. Place
15 153   G D Hasanka Madushan   0 U15 7 0 1st
31 131   Keeth M S Jayasinghe   0   6 0 2nd
51 190   N Tourkine   0   6 0 3rd
57 168   S N M Perera   0   6 0 3rd Equal
Rating between 1200 and 1599
Rank SNo.   Name   Rtg Type Pts Res. Place
26 49   R D Maddakandage   1576 U15 6 0 1st
34 67   W A D Pulsara Gunawardena   1440   6 0 1st Equal
53 56   K S K Kalansooriya   1518 U15 6 0 3rd
Rating between 1600 and 1799
Rank SNo.   Name   Rtg Type Pts Res. Place
9 32   Iraja Abhimanyu   1760   7 0 1st
32 40   K D Tharusha Madushan   1665 U15 6 0 2nd
36 35   Chirath Siriwardena   1707   6 0 2nd Equal
38 33   Dilhan Manawadu   1739   6 0 2nd Equal
39 46   Nalaka Neranjan Guruge   1619   6 0 2nd Equal
Rating between 1800 and 1999
Rank SNo.   Name   Rtg Type Pts Res. Place
10 19   Asela Prabajith   1872   7 0 1st
21 14   I L K Tennakoon   1892   6 0 2nd
22 8   Osheen De Silva   1977   6 0 2nd Equal
23 11   Rasheen De Silva   1940   6 0 2nd Equal
24 12   M Chaithika Samith Madumadha   1931   6 0 2nd Equal
25 23   C Lamahewa   1837   6 0 2nd Equal
40 25   Isuru Damayantha   1833   6 0 2nd Equal
Special Thanks to Mr.Malith Akalanka (FA)